טבעי,רפואה משלימה, רפואה טבעית, רפואה אלטרנטיבית, טבעי
לדף הבית שיטות טיפול סרטונים מאמרים סיפורים
חפש מטפל לוח מודעות צור קשר פורומים לוח אירועים
פרסום באתר
מה את/ה מחפש/ת?  
 
חפש/י מטפל עפ"י סימפטום או עפ"י התמחות: - -
סרטונים
מאמרים
סיפורים
שיטות טיפול
רשימת מטפלים
פורומים
לוח מודעות
פרחי באך – מה זה בעצם
תאריך פרסום: 12/02/2009
בשנים האחרונות אפשר לשמוע יותר ויותר על תמציות פרחי באך ובעיקר על רסקיו -  איזו תרופת הרגעה קסומה שמורידה את רמות המתח והלחץ שלנו. האמנם? מי יודע מה הם פרחי באך, בעצם? ומי יודע מהו רסקיו וכיצד הוא עובד? תנו לנו רגע להסביר לכם כיצד פועלים פרחי באך ומדוע רסקיו אינו תרופת ההרגעה הקולקטיבית.
 
ד"ר באך
פרחי באך התגלו , או הומצאו, ע"י ד"ר אדוארד באך, רופא שחי בתחילת המאה ה-20. ישנן מספר  גירסאות לגבי הנסיבות שהובילו אותו למציאת התמציות, אך כל הגירסאות כוללות מחלה קשה וחשוכת מרפא, ורופאים שקצבו לו חודשים ספורים לחיות, ואת העובדה שד"ר באך החליט לעזוב הכל ולהעביר את מה שנדמה לו שיהיו החודשים האחרונים בחייו, בכפר.
 
ד"ר באך היה, כנראה, אדם רגיש ביותר, ובטיוליו בחיק הטבע הוא שם לב שרגשותיו משתנים ומצב רוחו משתנה כאשר הוא נמצא ליד צמחים מסוימים. בהיותו מדען, התחיל ד"ר באך לחקור את העניין וכך נוצרו 38 תמציות "פרחי באך", כאשר כל תמצית מייצגת את אחת מהתכונות הבסיסיות שד"ר באך טען שכולנו נולדים איתן, במינון המשתנה מאדם לאדם.
 
הפרופורציות השונות הקיימות בין התכונות הן המכתיבות את סדרי העדיפויות של האדם ואת האופי שלו, אבל זה כבר נושא למאמר אחר.
 
רסקיו וטראומה
רסקיו הוא תמצית נוספת, המורכבת מחמש תמציות פרחי באך ומיועדת לטיפול במצבי חירום ובמצבי טראומה, גופנית או נפשית. רסקיו עוזר לאדם להתמודד טוב יותר במצבים טראומה ומוריד את האלמנט הטראומטי מהחוויה למינימום.
 
כמובן שאל לנו לשכוח שחווית הטראומה היא  חוויה סובייקטיוית -  מה שנחווה כטראומה אצל אחר יעבור בלי תגובה רגשית כלל אצל אחר.
 
איזה פרחי באך יש בתמצית רסקיו?
כאמור, תמצית רסקיו מורכבת מחמש תמציות פרחי באך בסיסיות:
  • Impatiens: טיפוס impatiens, במצבו המאוזן, יהיה אדם אינטיליגנטי, יעיל, טמפרמנטי, בעל חשיבה מהירה ויכולות ביצוע ברמה גבוהה. במצבו הלא מאוזן הוא יכול להגיע למצבי כעס, תסכול וחוסר סבלנות עד כדי בידוד מהחברה. פרח זה  נמצא בתוך תמציות רסקיו בגלל האיזון שהוא ייתן במצבים של חוסר סבלנות וקושי בדחיית סיפוק. 
  • Clematis: טיפוס Clematis , במצבו המאוזן, הוא אדם בעל דמיון פורה ופוטנציאל גדול ליצירתיות, בעל כושר אילתוא, מקוריות ויכולות אומנותיות. במצבו הלא מאוזן הוא עלול להגיע לניתוק מהעולם החיצוני וחיים בעולם פנימי, פרטי ומנותק. פרח זה נמצא בתמציות רסקיו בגלל ההתנתקות הרגשית מההווה (אחת מהתגובות האפשריות למצב טראומה).
  • Rock Rose: טיפוס Rock Rose, במצבו המאוזן, מסוגל לעמוד בקשיים רבים ומתפקד מצוין במצבי לחץ, ואף מחפש את הריגוש שבאתגר. כאשר הוא יוצא מאיזון הוא הוא יכול להגיע לכדי היסטריה ואבדן שליטה (אחת מהתגובות האפשריות לטראומה). 
  • Star Of Bethlehem : תמצית פרחי באך המדברת בעיקר על מצב הלם שהאדם נמצא בו ופחות על טיפוס. לקיחת תמצית זו יכולה לסייע בהתמודדות עם התגובה האישית של כל אדם בזמן הטראומה (למה לא ברחתי, יכולתי לעשות ככה או ככה...).
  • Cherru Plum  : טיפוס Cherry Plum , במצבו המאוזן, הוא אדם מלא מרץ ומוטיבציה, בעל כוחות ויכולות, המסוגל להזיז הרים. כאשר הוא אינו מאוזן הוא יכול להגיע לכדי איבוד שליטה. פרח זה נמצא במרכיבי הרסקיו בגלל אותו אלמנט של איבוד שליטה והפחד ממנו, שהתמצית עוזרת לנתב אותם לאפיקים חיוביים. 
כפי שהוצהר בתחילת המאמר, תמצית רסקיו אינה תרופת הרגעה המתאימה למצבי לחץ וחרדה דווקא, ומומלץ להתאים לכל אחד תמציות באופן אישי.
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
טוען תגובות...
לוח אירועים טבעי
<< יוני 2018 >>
א' ב' ג' ד' ה' ו' ש'
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
להוספת אירוע / סדנא לחץ כאן